top of page
lišta.png

Reálie Illey

Reálie je dobré si prečítať celé, ale pre daný ročník sú najdôležitejšie posledné odstavce textu, ktoré hovoria o súčasnej situácii v zemi.
Pre jednoduchšie vykreslenie situácie počas histórie pomôže Časová Os

INFORMÁCIE O VZNIKU ILLEY

erb.png 

Po štvrtej svetovej vojne boli Spojené Štáty Americké v zlom stave. Na ich čelo sa postavil Gregory Illéa, ktorý pretvoril demokratický politický systém na monarchiu a obyvateľov zatriedil do kastového systému. Taktiež vytvoril novú tradíciu na upevnenie vnútroštátnych vzťahov zvanú Selekcia. Jeden z jeho synov sa odčlenil od rodiny a vytvoril skupinu, ktorá nesúhlasila so systémom. Táto skupina bola známa aj ako Rebeli. O dve generácie víťazka Selekcie zabila svojho manžela, nástupcu trónu a vzala si jeho bratranca. V krajine sa vládnucím rodom stal Schreave. Až o dve generácie neskôr nastali zmeny v kastovom systéme keď ich Kráľ Maxon a jeho manželka America plne zrušili. Pri následnej hrozbe občianskej vojny bola vyhlásená prvá mužská selekcia, na ktorej konci bola Illéa vyhlásená za parlamentnú monarchiu vtedy už kráľovnou Eadlyn.

 

V priebehu nasledujúcich troch generácií je obnovená absolútna monarchia, kastový systém a nakoniec aj samotná tradícia Selekcie, ktorú od začiatku sprevádzala dráma a napätie. Rozhodnutie obnoviť selekciu urobil kráľ Michael nie len v dôsledku vzbury medzi občanmi, ale aj v dôsledku tlaku zo strany svojho otca, ktoré mnohé historické knihy označujú skôr ako diktatóra a nie ako kráľa.

Reálie
Aktuálne reálie

TRINÁSTY ROČNÍK

Tobias.png
Daphne.jpg

        Tobias                  Daphne

Ellie.jpg
Lennon1.png
Blair1.png

   Ellie C.        Lennon A.          Blair

Pôvodné ohlásenie princa Tobiasa o hľadaní manželky vyvolalo u ľudí pomerne veľkú zvedavosť. Jedna časť krajiny bola zvedavá na to, kedy a koho si princ nájde a väčšina z nich mu to naozaj priala. Smrť jeho snúbenice, ktorá otriasla krajinou niekoľko mesiacov predtým bola pre budúcnosť krajiny a rodu kľúčová a mnoho z ľudí smútilo spolu s princom. Istá časť krajiny bolo mierne pobúrená jeho prístupom, ktorý pôsobil až príliš chladne a oficiálne. Viacero dievčat sa dostalo do pozornosti médií a bolo videných s princom, no nakoniec sa tento okruh zmenšil a princ bol najčastejšie videný s baletkou z tretej kasty Daphne Anne Hyland. O niekoľko mesiacov palác oznámil ich oficiálne zásnuby. Ako vždy v prípade korunných potomkov, niektorí ľudia pochybovali o úprimnosti ich vzťahu no vo všeobecnosti boli však ľudia spokojní. Princ vyzeral spokojný, budúca kráľovná pôsobila milo a schopne. Ich vláda nie je spájaná so žiadnymi závažnými problémami. Najväčším problémom bola menšia ekonomická kríza prioritne v severných provinciách, čo sa v priebehu rokov vyriešilo. Vláda kráľa Tobiasa a kráľovnej Daphne bola sprevádzaná vývojom a pokrokom v zdravotníctve a to predovšetkým uvedením novej, menej invazívnej, liečby rakoviny žalúdka. Po stabilizovaní ekonomickej krízy kráľovská rodina poskytla rekordné množstvo medzikastových štipendií a kráľovná je známa svojím dôrazom na medzinárodne študijne výmeny.  Kráľ a kráľovná priviedli na svet korunnú princeznú Ellie Claru po 4 rokoch manželstva, len o rok neskôr mladšiu princeznú Lennon Avu. O dva roky neskôr prišla na svet najmladšia princezná Blair a teda krajinu čaká po dvoch generáciách ženská vládkyňa. Mnoho ľudí v krajine aj mimo nej však všetky tri potencionálne nástupnícky vníma ako neskúsené a naivné, obávajú sa, či sú schopné zvládnuť stúpajúci tlak v krajine. Preto mnohé okolité krajiny, ale aj vplyvný ľudia v krajine chcú dosadiť vedľa budúcej kráľovnej viac ,,schopnejšieho“ muža.  

Aktuálna situácia v krajine

Kráľovská rodina naďalej pokračuje vo svojej podpore zdravotníckych odborov a poskytuje veľké množstvo štipendií a to práve vo vývoji liekov, ktoré sú jedným z hlavných prispievateľov štátneho rozpočtu. Veľký dôraz sa začína sústrediť aj technické inžinierstvo- Illeá je technologicky mierne pozadu voči krajinám Novej Ázie a Fínska. Illea si drží silné vojenské spojenectvá s krajinami ako je Francúzsko či Anglicko. Tie sú dôležité na podporu rodín na okraji chudoby, aby mali možnosť sa dostať k zdravej a čerstvej strave. Vojenské zmluvy sú uzavreté predovšetkým kvôli hroziacemu konfliktu s Novou Áziou. Častejšie sa otvára aj otázka novodobého otroctva v Novej Ázií, ktoré má byť spájane aj s únosom ľudí z Illei- Ide predovšetkým o mladé ženy cestujúce sa prácou alebo školou, prioritne z nižších kást. Predpokladá sa aj prienik ázijských gangov či mafie na územie krajiny a ich podporou nelegálnych aktivít ako je prostitúcia, drogy a predaj zbraní na čiernom trhu.  Dôvera v kráľovskú rodinu nie je silný a mnohé extrémistické skupiny hovoria o ukončení absolutistickej monarchie a o snahe oslobodiť krajinu od excesov jednej rodiny. Spoločnosť je teda pomerne rozpoltená. Tieto skupiny sa zgrupuju nie len medzi staršími obyvateľmi, ale už aj medzi mladými- rovesníkmi princezien. Vyjadrenia extrémistických sa častejšie objavujú v tlači a médiách a začínajú mať silnejší vplyv aj na doteraz neutrálnych obyvateľov krajiny. 

Kasty

 

Kastový systém je sociálny/ spoločenský systém ktorý používa Illéa a niekoľko ďalších krajín. V minulosti bol niekoľkokrát zrušený a upravovaný, nižšie nájdete jeho momentálnu podobu. Čím nižšia kasta, tým menšie spoločenské postavenie, finančné prostriedky, prístup k vzdelávaniu alebo zdravotnej starostlivosti.  Nižšie kasty zvyčajne nemajú prístup ku tak kvalitným potravinám či odevom ako majú vyššie kasty. Každá spoločenská akcia je známa svojimi zamestnaniami- kasta ho obmedzuje aj pri výbere zamestnania. Najľahší spôsob akým zmeniť kastu je sobáš. Ak si žena vezme niekoho u vyššej alebo nižšej kasty získava manželovu kastu. Taktiež je možné kúpiť si inú kastu, no zvyčajne ide o veľmi veľké peniaze, ktoré pre nižšie kasty zvyčajne nie sú typické.

Kasty

Prvá kasta:

Prvú kasta tvoria všetci členovia kráľovskej rodiny. Kráľovská rodina ma plnú moc, vládne krajiny. Túto kastu môžete získať len ak sa narodíte do kráľovskej rodiny alebo sa do nej pridáte manželským zväzkom. Ide o najbohatších obyvateľov krajiny. Jednotky sa zvyčajne plne venujú politike a chodu krajiny.

 

Druhá kasta

Najľahším spôsobom akým možno získať druhú kastu je úspešne ukončiť nábor na pozíciu strážnika/ vojaka. Druhú kastu majú zvyčajne mediálne známe osobnosti, čiže herečky, speváci, politici a diplomati. Je známe, že túto kastu je možné ,,si kúpiť“ ak máte dostatok finančných prostriedkov a známe meno.

 

prvá druhá.jpg
2-4.jpg

 

Tretia kasta

Tretiu kastu predstavujú zvyčajne ľudia, ktorý sú dostatočne bohatý na to, aby si boli schopný zaplatiť vysokoškolské štúdium. To znamená že ide zvyčajne o učiteľov, vedcov, lekárov, architektov. Alebo menej známych ľudí v hudobnom a filmovom priemysle ako filmový a hudobný producenti, režiséri. Ženy a muži, ktorý mali pred selekciou nižšiu kastu nadobúdajú tretiu kastu.

 

Štvrtá kasta

Ide zvyčajne o ľudí, ktorý sa nachádzajú ešte medzi tými ,,bohatšími“ obyvateľmi. Rôzny podnikatelia, poľnohospodári, stavebný inžinieri, obchodníci či šéfkuchári. Príslušníci tejto kasty môžu zarábať slušné peniaze, líši sa to od provincie a povolania. Niektorý ľudia z tejto kasty si môžu dovoliť študovať na vysokej škole alebo cestovať.

Provincie

Provincie

Pod Illeu od jej vzniku spadá 35 provincii. Tieto provincie vznikli na území Spojených štátov Amerických, Kanady a Mexika.  Každá z týchto provincii je špecifická, zvyčajne každá z nich je známa nejakým druhom zamestnania alebo okruhom podnikania/ obchodu. Každá s provincii ma hlavné mesto, ktoré je zvyčajne najviac rozvinuté a najrušnejšie. V celej Illei sa nachádza dohromady 6 rôznych časových pasiem a nachádzajú sa v rôznych podnebných podmienkach. Niektoré z nich sú viac teplejšie, iné naopak veľmi chladné, niektoré sa nachádzajú aj na takzvanej ,,ceste tornád“ (Zvyčajne každý rok cez nej prejde väčšie tornádo prípadne hurikán.) Najviac rozvinutá provincia je pochopiteľne Angeles, kde chodí najviac ľudí za prácou.  

mapaČB.png

"Láska je krásny strach."
-
Kiera Kass, Elita-

bottom of page